English

دوره های آموزشی

حمید سوری تاریخ هنر جهان

گذری بر تحولات و دگردیسی های هنر در سرزمین های دور و نزدیک از دوران آغازین تا امروز


هر دوره آموزشی 10 جلسه به مدت 2 ساعت

از آنجا که هنر تکنیک محض نیست، تنها حس را بیان نمی کند، با پیچیده ترین مسائل انسانی، اجتماعی، فرهنگی، فلسفی و ... پیوند تنگاتنگ دارد، لزوم شناخت آن هم، نه یک تمرین روشنفکرانه، بلکه یک نیاز مبرم برای فهم، خلق و ارزشیابی هنر و همچنین شناخت انسان معاصر است. زمانی ویلکینسون گفته بود چنانچه تاریخ هنر و نقد را از دروس حذف کنیم توجیهی برای آموزش هنر در دانشگاه باقی نمی ماند. حال با خودآگاه شدن بیشتر هنر معاصر، این نیاز مبرم تر شده و دروس نظری بیشتری را شامل می شود. گرفتار شدن دانشگاه های ما در چنبره تکرار، محدودیت ها و مدرک محوری موجب شده که این نیاز، پاسخ مناسب نیافته و آموزشگاه های خصوصی عهده دار این بخش شوند.

تدریس دروس نظری بی شباهت به کنش هنری نیست. در این امر، فقط اطلاعات و یافته های خود را به دیگری منتقل نمیکنی، بلکه تلاشی است که نگرشی، نگاهی و بخشی از وجودت را به آنها بدهی. همیشه نگرانی که نکند آگاهی های نظری ابزاری و یا موادی تلقی شوند برای تصویر سازی مستقیم. برخلاف آنکه شاید به نظر برسد یک راه و روش و فرمول هم برای آن وجود ندارد، مواد و متریال نیز، آن گونه که تصور می شود از پیش تعیین شده نیست: خیل عظیم اطلاعات با دیدگاه های متضاد در باره یک سبک، هنرمند و اثر. تا چند سال پیش، کار مثلا برای تدریس تاریخ هنر برایم راحت بود. 5-6 کتاب تاریخ هنر داشتم با مراجعه به آنها و گاه تعدیل ها، راه حلی را برمی گزیدم. اکنون انتخاب ها تقریبا بی نهایت شده است و یافتن اینکه چه چیزی و کدام رویکرد برای طرح در زمان کوتاه کلاس اولویت دارد سخت تر شده است. برای من که نمی خواهم یک خوانش مشخص را تدریس کنم و موضع گیری شخصی ام را در باره سبک ها، هنرمندان و آثار تا آنجا که ممکن است تحمیل نکنم کار دشوار تر است. از این رو قطعیت در آموزش من جایی ندارد، تردید همیشگی و “نمی دانم” بخشی از تدریس من است.

اینکه می آموزانم و از این طریق می آموزم لذت می برم.

حمید سوری

حمید سوری فارغ التحصیل تاریخ هنر از دانشگاه سانتابارا کالیفرنیا، به تدریس دروس نظری هنر در موسسات خصوصی و نوشتن مقالات در نشریات مشغول است. معاونت آموزشی-دانشجویی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد و مدیریت پژوهش موزه هنرهای معاصر تهران از سمت های اجرایی گذشته وی است. نمایشگاه گردانی چند نمایشگاه، دبیری چندین همایش و داوری تعداد زیادی دوسالانه و مسابقه هنری در کارنامه اش دیده می شود. سخنرانی هایی در مراکز هنری و علمی مانند دانشگاه های آکسفورد، مینه سوتا و جواهر نعل نهرو و همچنین به عنوان استاد برجسته مهمان 2011 دانشگاه اتاوا، دو سخنرانی در باره ی هنر معاصر ایران در این دانشگاه ایراد کرد.Powered by PersianTools | Designed by Saman Farkhak | Copyright 2018 Aria Gallery & Art Classes